„Hořké“ domácí Ecce Homo přineslo Petru Vítkovi jen starosti…

Sezóna 2016 šampionátu Mistrovství Evropy v závodech automobilů do vrchu je ve své polovině a Petr Vítek s týmem AG Motorsport Race Cars se ohlíží za první částí letošního programu. První sezóna s vlastním vozem Osella PA30 Zytek se bohužel pro Petra Vítka neodvíjí podle jeho představ a patrné je to i z pohledu na průběžné pořadí šampionátu, kde zatím patří českému reprezentantovi 14. místo se ziskem 25 bodů. Na vylepšení pozice bohužel nemohl Petr pomýšlet ani při posledních dvou konaných závodech a především na ten domácí na Ecce Homo bude vzpomínat nelibě.

Ecce Homo Šternberk mělo být závodem, kde se chtěl Petr představit v plné síle, vždyť právě s Osellou PA30 se v roce 2012 ukázal na domácí trati v osobním rekordu 3:02. Letos chtěl své tehdejší vystoupení minimálně vyrovnat. „Máme za sebou těžký úvod sezóny. S mechaniky jsme hledali v prvních závodech, jak správně nastavit podvozek a společnou řeč jsme našli až při portugalském závodě, který se ovšem nakonec kvůli počasí rušil. Ecce Homo má podobný charakter takže doufáme, že navážeme na naše poznatky na domácím kopci a porveme se o co nejlepší výsledek,“ plánoval ještě před zahájením závodního víkendu opavský pilot.

8I3A6201

8I3A6206

Sobotní tréninky ovšem ukázaly, že potíže se tentokrát budou řešit pod kapotou Oselly. Stávkující řadící systém v kombinaci s prokluzující spojkou brzdili Petrovy tréninkové jízdy a mechanikům připravili horký sobotní podvečer v depu. I díky velké pomoci švýcarského jezdce Joela Volluze se podařilo dát oba systémy pro nedělní závod do provozuschopného stavu, otázkou bylo jak se podaří Petrovi zajet ostré jízdy s handicapem nevyvedených tréninků: „Sobotní jízdy byly opravdu náročné. Některé vracečky jsem projížděl na šestý rychlostní stupeň a časová ztráta byla příliš velká. Nedalo se příliš soustředit na jízdu, protože nešlo vozu věřit, kdy bude řadit a kdy ne, takže do závodu vstoupíme v nevýhodě…“

8I3A5006

8I3A5305

BC1F5267

Nedělní ráno bylo na Ecce Homo velmi rušno. Výborné podmínky díky ideálnímu počasí svědčily jezdcům i velké divácké návštěvě. Petr Vítek se chtěl všem svým fanouškům i příznivcům představit v tom nejlepším světle alespoň v závodních jízdách, ale jeho plán se nepodařil. V průběhu první jízdy se objevil problém s motorem a Petr musel zvolnit. Čas 3:10 Petra prakticky vyřadil z bojů o body a navíc diagnostika motoru potvrdila závažnější problém na pohonné jednotce Oselly. „Je konec, letošní Ecce Homo nám nebylo nakloněno. Závada motoru nás vyřadila ze hry. Bojovali jsme co to šlo, ale není možné pokračovat. Velké díky patří Joeli Volluzovi, který nám velmi tento víkend pomohl s odstraněním problému na řazení a spojce. Bohužel ani to nestačilo. Letošní vstup do sezóny nám nevyšel podle našich představ, ale mi se nevzdáme. Motor musí k doktorovi a hned jak bude pacient uzdraven opět budeme stát na startu,“ loučil se s Ecce Homo 2016 Petr Vítek.

BC1F5258

BC1F5220

Léčení šrámů Oselly PA30 a jejího motoru se bohužel protáhlo a tak nebylo možné stihnout další závod v pořadí ME v italském Ascoli. Petr Vítek tak nerozšířil svoje bodové konto ani při šestém závodě letošní sezóny a i nadále zůstává na průběžné patnácté příčce klasifikace ME v kategorii 2.

Napsat komentář